basin-bulteni

Irak'a iş yapanların borçları ertelenmeli

Irak'a iş yapanların borçları ertelenmeli

Irak'a iş yapanların borçları ertelenmeli

Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) Başkanı Nevaf Kılıç, Irak'ta artan olaylar nedeniyle lojistik sektörünün zor günler geçirdiğini belirterek, "Suriye'de yaşanan olaylar sonrasında bu ülkeye çalışan firmalara yönelik destekler hayata geçirilmişti. Bugün bu desteğe Irak'a çalışan firmaların ihtiyacı var" dedi. 

SEFERLER DÜŞTÜ 
Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, Irak'ta yaşanan gelişmeler nedeniyle Türk iş dünyasının sıkıntılı günler geçirdiğini belirtti. Türkiye ile Irak arasında 10 milyar doları aşan ticaret hacmi olduğuna dikkati çeken Kılıç, "Türk müteahhitlik sektörü, Irak'ta 5 milyar dolarlık iş yapıyor. Nakliyeciler ise geçen yıl Irak'a 700 bin sefer gerçekleştirdi. Ancak bugün özellikle nakliye sektörü büyük sıkıntılar yaşıyor. Nakliye sektöründe faaliyet gösteren firmalarımız araç alımlarında banka kredisi kullanmaktadır. Irak'ta artan olaylar nedeniyle günlük 2 bin olan sefer sayısı bine kadar geriledi. Masraflarımız aynıyken gelirlerimiz yarı yarıya azaldı" diye konuştu. 

BEKLENTİLER YÜKSEK 
Kılıç, sıkıntılar nedeniyle firmaların, gerek bankalara olan kredi ödemelerinde gerekse devlete yönelik vergi ve harçlarda indirim ve erteleme beklentisi içinde olduğuna işaret etti. Irak'ta yatırımları bulunan veya iş alan firmaların zararlarının tazmini için de çalışma yapılması gerektiğini dile getiren Kılıç, "Suriye'de yaşanan olaylar sonrasında bu ülkeye çalışan firmalara yönelik destekler hayata geçirilmişti. Bugün bu desteğe Irak'a çalışan firmaların ihtiyacı var. Aksi takdirde nakliye sektörü başta olmak üzere birçok sektörde ciddi daralmalar, kepenk kapatmalar yaşanacaktır" ifadelerini kullandı. 

http://www.sabah.com.tr/Guney/2014/08/13/iraka-is-yapanlarin-borclari-ertelenmeli

Pixatik.com Hazır Web Sitesi

Sosyal Sayfalarımız :